ÖĞRENCİ Koçluğu

ÖĞRENCİ KOÇLUĞU

Öğrenci Koçluğu; okul hayatında başarı durumunu arttırma amacı ile öğrenci ile öğretmen arasında kurulan diyalogdur. Öğretmen diyoruz zira öğrenci koçları mutlaka öğretmen olmalıdır. Tecrübe sahibi olmayan bir Öğretmenin öğrenciye koçluk yapması hemen imkânsızdır. Hatta öğretmenin sadece branşın da yetenekli ve başarılı olması da yetmez.  Ayrıca öğretmen öğrenci ile ilgilenmeyi ve koçluk yapmayı da meslek edinmelidir. Bu işi sevmeli ve gerektiğinde öğrenciye yeterince vakitte ayırabilmelidir.

Öğrenci Koçluğunun ana amacı; kişiyi amaçları doğrultusunda yönlendirmek, motive etmek ve onun bu süreç içinde yaşadığı zorluklarla baş etmesini sağlamaktır. Onun odaklanamasını sağlayabilmelidir. Sadece soru çözme hedefleri veren, kitapları imzalayan kişilerin yaptığını sadece kontrolörlüktür ki bilgisayarlar ve uygulamalar da bu işi gayet rahat yapabilmektedir. Öğrencinin nereye varacağını öngörebilmeli, hedeflere uygun çalışma planları oluşturabilmelidir. Yetenekli bir öğrenci koçu başarılı teknik direktörlerin yaptığı gibi öğrencilerini hedeflerine ulaşmada motivasyon odaklı çalışmalar ile yönlendirebilmelidir.

Öğrenci Koçu, öğrencinin hedeflere ulaşmasını destekler, öğrenme motivasyonunu yükseltir, öğrencinin ders çalışma çabalarının sonuca ulaştırılmasını sağlar ve öğrencilerin ihtiyaç duyduğu becerileri yükseltir. Öğrenci Koçu, öğrenciye odaklanarak öğrenci ve aile ile birlikte öğrencinin başarma isteğini arttırıcı çalışmalar tasarlar.

Öğrenciye uygun ders Çalışma programını oluşturur, bunun için gereken ortamını düzenler, sorunlarını giderir. Öğrencinin eğitimine devam ettiği tüm çevreler ile iletişim halinde ders başarısını kontrol altında tutar. Öğrenci ile birlikte ders çalışır, hatta ders dışı yaşamını bile onun yaşantısına uygun olacak şekilde tasarlar. Gerektiğinde mentörlük yaparak onu doğru yaşamaya yönlendirir. Hatalarını ayıklama gayretine gider.

 

Öğrenci Koçluğunun Faydaları Nelerdir?

 

 1.  Motivasyonu yükseltme
 2. Ders çalışma performansını  yükseltme ve ya  ayarlama
 3.  Konsantrasyon ve odaklanma sorunlarının giderimi
 4. Öğrencinin kendine güvenini arttırma
 5.  Ders çalışma programlarının gerçeklikle örtüşmesini sağlama
 6.  Aile içi iletişim problemlerinin giderilmesi

 

 

Eğitim Koçluğunun Faydaları öğrenci açısından nelerdir?

 1. Öğrencinin öğrenme kabiliyetleri yükselir.
 2. Öğrenci öz disiplin kazanır.
 3. Öğrenci sınav kaygısını ve dikkatsizlik hatalarını kontrol altına alır ve bunları düzeltir.
 4. Öğrenci ders çalışma yöntemlerini öğrenir. Başarılı olmak için yapması gerekenleri uygulamaya başlar.
 5. Öğrenci yeteneklerini ve geliştirmesi gereken yönlerini keşfeder.

Daha Fazlası için Lütfen İrtibata Geçin...  Başarınızı Birlikte Yükseltelim... 

Merhaba. WhatsApp Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz. Nasıl yardımcı olabiliriz?
Merhaba. Telefon Yardım Hattımıza Hoşgeldiniz.